Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου 2014

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΑΣΠΙΔΑ Ξ -ΟΛΥΜΠΙΑ Λ 45-67

30 λεπτά πάλεψε η ΑΣΠΙΔΑ .Σε αυτό το διάστημα  μπορούσε να κρατήσει το σκορ και να είναι μέσα στο παιχνίδι. Την όποια διαφορά από 5-9 πόντους που δημιουργούσε η ΟΛΥΜΠΙΑ μπορούσε και την μάζευε.
Στο 4ο δεκάλεπτο μία ομάδα μπήκε στο παρκέ.
 Με πλήρη κυριαρχία σε ριμπάουντ  αμυντικά επιθετικά καλή κυκλοφορία της μπάλας και ευστοχία σε τρίποντα βολές και δίποντα η ΟΛΥΜΠΙΑ δημιούργησε με ευκολία θα έλεγα τη διαφορά και πήρε δίκαια τη νίκη.
1o Δεκάλεπτο.
Πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα από την γηπεδούχο και ενώ είχε καλή κυκλοφορία δεν ήταν αποτελεσματική στην τελευταία προσπάθεια σε αντίθεση με την Ολύμπια που νωρίς κατάφερε να προηγηθεί με ένα 7-0 στο 02,38  πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της  η Ασπίδα  2-10 με το δεκάλεπτο να κλείνει 5-12.
2ο Μια αλλαγή στην ψυχολογία και επιτέλους υπάρχει αντίπαλος για το Νο 13 την Κουτσουνούρη .
Η Παπαδοπούλου περιορίζει κάπως την αντίπαλο που όχι μόνο παίρνει ρημπάουντ αλλά κόβει πασάρει σουτάρει τρίποντα . Τα κάνει όλα μαζί. Μαζί με την Νο 10 την Χαβαλέ ( με εμπειρίες από Α1 Γυανικών) ήταν το Α-Ω της νικήτριας ομάδας.
Σιγά σιγά έρχεται ισορροπία στο παιχνίδι με τη διαφορά είτε να είναι μηδενισμένη είτε ελάχιστη. Το ποσοστό ευστοχίας για την γηπεδούχο είναι καλό με αιχμή τις Παπαευαγγέλου και Αντώνογλου.
19-22 το ημίχρονο και όλα δείχνουν ότι η εξέλιξη θα είναι συναρπαστική.
Και πράγματι το 3ο δεκάλεπτο ήταν μακράν το καλύτερο από κάθε άποψη.
Παίχθηκε πολύ καλό μπάσκετ είχε δυνατές μάχες τρέξιμο πα΄νω κάτω .
Μέχρι και το 04-00 το σκορ ήταν στο καλάθι με την ΑΣΠΙΔΑ να παίζει πολύ καλή άμυνα και να ευστοχεί . Από το 04,00 η ΟΛΥΜΠΙΑ διορθώθει τα αμυντικά κενά και μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου καταφέρνει να δημιουργήσει διαφορά 6 πόντων.
35-41      Το τελικό σκορ δεκαλέπτου

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μια ομάδα μπήκε στο παρκέ.
Στο 05,40 το σκορ ήταν 40,50 και στο 03,45   40-58 με τη γηπεδούχο να μη μπορεί να αντιδράσει και την φιλοξενούμενη να κάνει έξυπνο παιχνίδι.
Ευκαιρία για χρόνο συμμετοχής στα μικρά κορίτσια της ΑΣΠΙΔΑΣ που έδειξαν καλό πρόσωπο και σίγουρα αυτές οι εμπειρίες στο μακρύ ταξίδι της Α2   είναι πολύτιμες.
Απο την ΑΣΠΙΔΑ ξεχώρισαν Παπαευαγγέλου με Αντώνογλου και την εκτελεστική δεινότητα η Καραλίδου για την μεγάλη προσπάθεια οργάνωσης .
Κουτσουνούρη και Χαβαλέ ήταν οι καλύτερες του παιχνιδιού με την πρώτη να σημειώνει 7 τάπες τρομοκρατόντας τις αντιπάλους της.

Ικανοποιημένος από την προσπάθεια των τριών πρώτων δεκάλεπτων ο Νεδημ σε δηλώσεις που έκανε σε τοπικό σαιτ.
Για την Ολύμπια ο Αραπατσάνης Σάββας τόνισε πως η εμπειρία φάνηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη η ομάδα του.

xanthibasket. Αυτή η νίκη σηματοδοτεί κα΄τι καλύτερο για το θεσμό του κυπέλλου?

Α.Σ  Η λογική αυτής της ομάδας με την οποία ξεκίνησε είναι να φτιάξουμε ένα δυνατό σύνολο με τις μεταγραφές που έγιναν και μία ακόμη που υπολείπεται έτσι ώστε σε κάθε παιχνίδι να προσπαθούμε να κερδίσουμε αυτό που δικαιούμαστε. Δεν βάλαμε ψηλούς στόχους θέλουμε να φτιάξουμε ένα δυνατό σύνολο. Γνωρίζεις ότι η κατηγορία είναι περίεργη . Εξαρτάται από το πως θα ξεκινήσουν οι ομάδες τι πορεία θα έχουν στα πρώτα παιχνίδια ποιες θα είναι οι αντοχές τους . Αν είμαστε στις τυχερές μπορώ να πω πως ίσως να παίξουμε καθοριστικό ρόλο στις εξελίξεις.
Αλλά και πα΄λι σε αντίθετη περίπτωση κερδισμένοι θα βγούμε από την όλη πορεία.

Στις τρεις παρακάτω φωτό "Μάχες για τη μπάλα"