Τετάρτη 29 Ιουνίου 2016

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΑΙΔΩΝ 1-2 η ΑΣΠΙΔΑ

Την πρώτη μέρα η ΑΣΠΙΔΑ κέρδισε την ομάδα του ΟΦΗ  με 68-50 παίζοντας καλό μπάσκετ .

Σχολιασμός  από το σαιτ της ομάδας.

"Στη 1η ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στα Τρίκαλα η ομάδα μας κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στον Ο.Φ.Η φτάνοντας σε μια άνετη νίκη. Από την αρχή του αγώνα οι παίκτες μας δείχνοντας την απαραίτητη συγκέντρωση και το πάθος που απαιτούνταν, πήρε κεφάλι στο σκορ και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ. Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι και τους 25 πόντους. Κορυφαίοι για την ομάδα μας οι Κουρτίδης(27 πόντοι,21 ριμπάουντ ), Πατσής(16 ποντοι) και Ντεμάι(13 πόντοι)"

Δεκάλεπτα: 19-11, 41-21, 57-31, 68-50
Διαιτητές Τζιοπάνος-Καρπάνος
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Βαχαρίδης): Τσέκης 4, Αρβανιτάκης 6, Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Καρανικολίδης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι 13, Ναλμπάντης, Πάτσης 16(1), Κουρτίδης 27(2), Τσουράπας, Παυλάκης 2.

ΑΣΠΙΔΑ-ΑΡΗΣ 49-74

Ο Αρης με πολύ καλή απόδοση στην άμυνα κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα πεντέμισι λεπτά με 2-9. Η διαφορά έφθασε σε διψήφιο νούμερο (3-13) λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η Ασπίδα κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 13-18. Οι «κίτρινοι» ξαναπήραν προβάδισμα μεγαλύτερο των δέκα πόντων, ενώ στο 18ο λεπτό έφθασε τους 20 (18-38). Το πλεονέκτημα για τους Θεσσαλονικείς παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και έτσι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση.
Δεκάλεπτα: 7-15, 20-38, 37-55, 49-74
Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσολάκος
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Βαχαρίδης): Τσέκης 2, Αρβανιτάκης 2, Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Καρανικολίδης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι 7(1), Ναλμπάντης, Πάτσης 9(1), Κουρτίδης 21(2), Τσουράπας 5, Παυλάκης 3(1).
ΑΡΗΣ (Τσάικος): Ιγγλέζος 3(1), Τρετιάκοβ 7, Κογκαλίδης 7, Καλαϊτζίδης 14(1), Λύσσελης 2, Κομνιανίδης, Χατζόπουλος 8, Ζούντσας 4, Αλτίνης 17(3), Γκούθας 1, Σιδηροηλίας 7(1), Γουναρόπουλος 4.